Akira Yoshizawa kimdir? Origami yapan üstadlar kimlerdir?

Kaynak: birincikuvvet.com Kategori: guncel

Akira Yoshizawa kimdir? Akira Yoshizawa ne iş yapar? Akira Yoshizawa nerelidir. Akira Yoshizawa hayatını origamiye adamıştır. Akira Yoshizawa için origaminin babası lakabı takılmıştır.

Akira Yoshizawa hayatı ve yaşadığı olaylar nasıl gerçekleşmiştir.Akira Yoshizawa google logo yaparak anıldı.14 Mart 1911 Günü Doğdu.Akira Yoshizawa Boş zamanlarında japon kültüründen gelen kağıt katlama sanatıyla uğraştı.Akira Yoshizawa fabrikada çalışırken işten çıktı ve sade bu işle ilgilendi.

Akira Yoshizawa fabrikadan çıktıktan sonra kağıt katlama sanatını yöneldi.Bu sanatı çok iyi bir şekilde kullanan Akira Yoshizawa japonyada ve daha sonra tüm dünyada duyuldu.Origami çalışmalarıyla ünlenen Akira Yoshizawa on iki hayvan takvim modeliyle bir grafik dergisinde meşhur olma yolunda ilk adımlarını attı.


Yeni Origami İsimli Kitabı
Yokshizawa bir kitab çıkardı.Bu kitabında 'Yeni Origami Sanatı' adlı kitabtır.Bu kitap 1954 yılında çıkartılmıştır.Origami sanatından kendini geliştiren Yoshizawa 1954 yılında Tokyo uluslararası origami merkezi kurmuştur.

Akira Yoshizawa'nın Origami Eserleri İçin Tıklayınız


Origami (Kağıt katlama sanatı)konusunda üstad olan Yoshizawa kendini büyük ölçüde geliştirmiş ve bu kendini en iyi şekilde eğitmiştir.Islak kağıt katlama sanatıyla daha gerçekçi figürler yaratmayı başaran Akira Yoshizawa kendine bu konuda kanıtlamıştır.
Japoncada ori katlamak gami ise kağıt anlamına gelmektedir.Bu sanatın çinden gelebileceği ihtimallerinede yer verilmiştir.Yapıştırmadan kara kağıtlarla yapılan bu sanatta canlı veya cansız figürler yapılmaktadır.

Akira Yoshizawa'nın Yaptığı Origami eserleri;
Akira Yoshizawa ,14 Mart 1911 yılında Japonya'da doğmuştur.Çiftçi bir aileden gelen Yoshizawa , japonya için uluslararası bir kültür elçisi olarak hayatını sürdürmüştür.
Akira Yoshizawa ,kağıtları hiç bir şekilde kesme ya da yapıştırma yapmadan sadece kağıtları katlatarak yaptığı bir sanat şeklidir. Yani origami sadece kağıt katlama sanatı anlamına geliyor. Bu daldaki en önemli ve en büyük sanatçısı Akira Yoshizawa'dır. Eserlerini satmak için değil sevdiği kişilere hediye etmek için yapardı.Hiç bir şekilde para kazanma amacı yoktur ve yoksulluk içinde yaşamıştır.Origami yapmayı bütün Japonlar çok severler ve gelenek haline getirmişlerdir,Akira Yoshizawa da origami yapmayı çok seven ve gelenek haline getiren büyük ve Dünyaca ünlü origami sanatçısıdır.Akira Yoshizawa ıslak katlama şekline de öncülük etmiştir.
1956 yılında ikinci kez evlenmiştir. Eşi Kiyo'ya da origami yapmayı öğretmiştir ve bir süre sonra menejeri olarak görev yapmaya başlamıştır.İlk yurtdışı sergisini Stedelijk Müzesi'nde , Felix Tikotin isimli Alman-Yahudi asıllı Hollanda'lı bir mimar ve sanat koleksiyoncusu tarafından 1955 yılında sergilenmiştir.
Akira Yoshizawa hayatını fabrikada çalışarak kazanırdı. Fabrikada çalışırken boş zamanlarında da origami ile uğraşırdı. Bu uğraş zamanla tüm hayatı anlamına geldi.1937 yılında ise fabrikadan ayrılıp hayatını origami sanatına adadı. Yaptığı bu çalışmaları farkeden Isao Honda çok beğendi ve 1944 yılında Akira Yoshizawa'nın eserleri Isaı Honda'nın yayınladığı Origami Shuko isimli kitapta yer aldı ve Dünya'ca tanındı. Ve zamanla kendini geliştiren Akira Yoshizawa kariyerine 1951 yılında Asahi Grafik dergisine hazırladığı 12 hayvanlı takvimle başlamıştır.

Bilgi

Başlık
Akira Yoshizawa kimdir? Origami yapan üstadlar kimlerdir?
Kaynak
birincikuvvet.com
Kategori
guncel
Tarih
2012-03-14 02:41:00
Sosyal Medya