AKP'nin 'Haydi bir daha'sını yazdı

AKP'nin 'Haydi bir daha'sını yazdı

AK Parti'nin 'Haydi bir daha'sını nasıl yazdı

6 Haziran 2011, Pazartesi - 09:43
HİT: 24(0)AK Parti'nin beğeniyle izlenen reklam filmindeki "Aynı" adlı şarkının sahibi Özhan Eren, "Farklı fikirlerden dostlarla toplandığımız bir gece o sözler ağzımdan dökülmeye başladı" dedi.

Gül KİREKLO'nun haberi

AK Parti'nin TV ekranlarında yayımlanan şarkılı türkülü reklam filmi, yöresel ezgileri ve Türkiye mozaiğini yansıtmasıyla beğeni topladı. Peki bu reklam nasıl çekildi, şarkının sözleri nasıl bir araya geldi? Şarkının bestecisi ve reklamın mimarı Özhan Eren'le konuştuk. Özhan Eren, "Aynı" adlı şarkının bir Elazığ gecesinde ortaya çıktığını söyleyerek, "Orhan Pamuk, 'Tanrı sevdiği şairlerin kulağına şiirleri fısıldarmış' diyor. Güzel türküler, şarkılar da ara sıra benim kulağıma fısıldanır. Farklı kesimlerden arkadaş grubumuz ile geçen yıl ağustos ayında bir Elazığ gecesinde bir araya geldik; farklı siyasi görüşlerden gazeteciler, farklı fikirlerden televizyoncular... Konuşmalar hep farklılar üzerine kuruluydu. Bir süre sonra şarkılar, türküler başladı. Herkes bir bütün oldu. Tüm farklılıklar ortadan kalktı. O dizeler ağzımdan dökülmeye başladı. Şarkı orada oluştu, sonraki günlerde de tamamladım" dedi.

HARİTA MÜHENDİSİ

Amasya doğumlu Özhan Eren, harita mühendisi... Besteleri TRT repertuvarına alındı. "Güle Yazdım," "Turnalara Tutun da Gel," "Kime Sorsam" adlı albümleri var. 2008'de vizyona giren Sarıkamış felaketini anlatan "120" adlı sinema filminin senaryosunu ve müziklerini yazdı, yapımcılığını üstlendi. Eren'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile tanışıklığı ise eskiye dayanıyor. Seçim kampanyalarında hep Eren'in imzası var. Başbakan Erdoğan'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı sırasında yürütülen kampanyada "Refah'ın Vakti Geldi" şarkısını yine Eren yapmış. Eren "Bu şarkı da efsane olmuştu. O zaman Başbakanımız 'Bu şarkı 3 puan getirir' diye espri yapmıştı" dedi. Başbakan Erdoğan'ın "Aynı" adlı şarkıyı 4 ay önce dinlediğini belirten Eren "Çok beğendi. 'Bu şarkıya bir klip çekelim' dedi. O da her şeyden önce 'hepimizin aynı yolun yolcusu' olduğumuzu anlatır. Bu nedenle Başbakan Erdoğan çok beğendi; sînesi ummanlar kadar açık olan halkımız da çok beğendi" diye konuştu.

AYNI
Aynı yoldan, geçmişiz biz
Aynı sudan içmişiz biz
Yazımız bir kışımız bir
Aynı dağın yeliyiz biz
Şarkılar bir türküler bir
Hep beraber söyleriz biz
Halaylar bir horonlar bir
Aynı sazın teliyiz biz
Gönüller bir dualar bir
Bir Allahın kuluyuz biz
Has bahçemiz yurdumuzdur
Aynı bağın gülüyüz biz

Söz-Müzik: Özhan EREN Sabah

Kaynak: haber5.com

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU

  • YAZARLAR
Ajanslar