Annenin de 'baba'nın da sözünü dinleme!

Kaynak: zaman.com.tr Kategori: kultursanat

-Bugün gösterime giren Zor Baba 3 ve animasyon film 'Karmakarışık', ilginç bir noktada buluştukları için aynı yazının içine girmeye müsait. Hollywood'un aileye yaptığı vurgu malum. Ancak söz konusu iki filmde farklı bir alternatif sunuluyor.

Bundan on yıl önce, katı kuralları olan eski bir CIA ajanı 'baba'nın damat seçme serüveni olarak başlayan Zor Baba, aynı istikamette devam ediyor. Sadece mesleğiyle değil (erkek hemşire), soyadıyla da (Fockers) her daim espri malzemesi olmaya aday Greg (Ben Stiller), evlenip iki çocuğa sahip olsa da, kayınpederi Jack'in (Robert de Niro) gözünde hâlâ ailenin sorumluluğunu üstlenecek kıvama gelmemiştir. Yine de 'aile'nin devamı için Jack'in elinde Greg'den başka alternatif yoktur. Öte yandan çocukların iyi bir eğitim alması için özel okula yönelen Greg ve Pam çifti, mali açıdan da zor günler geçirmektedir. Bu durumu kayınpederine belli etmemeye çalışan Greg, ilaç şirketinde ek iş yapmaya başlar. İşin içine bir de Pam'in varlıklı eski erkek arkadaşı Kevin (Owen Wilson) girince Greg'in daha fazla çalışması gerekir.

Robert de Niro, Harvey Keitel, Dustin Hoffman, Barbara Streisand, Ben Stiller, Jessica Alba, Owen Wilson gibi bir daha pek bir arada göremeyeceğimiz türden bir 'karışım'ı perdede buluşturuyor Zor Baba 3. Ailenin zaman zaman yavanlaşan gidişatı ve tekrar eden diyaloglarıyla serinin miadını doldurduğunu söyleyebiliriz. Ailenin işlerini devretme aşamasında açıktan ve çok hoş 'Baba' (Godfather) göndermesi yapan film, Hollywood'un gelenekselleşen aile vurgusunu komedi unsurları içinde perçinlemeyi sürdürüyor. Farklı olan ise, Greg'in tam anlamıyla baba olabilmesi için 'Baba'yı ezmesi gerekiyor. Bu Freudyen yaklaşım, yine aile için öneriliyor. Yani, ailene sahip olmak istiyorsan, babanın seni yönlendirmesine izin verme. Kısaca, 'her baba yerinde güzel' demeye getiriyor.

Bu durum, çok da yeni değil. Ancak tam burada haftanın animasyon filmi 'Karmakarışık' giriyor devreye. Grimm Kardeşler'in derlediği masallardan olan Rapunzel'i biraz farklılaştırarak önümüze sürüyor Walt Disney. Rapunzel'in fakir anne-babasının yerini kraliyet ailesi alıyor. Annesi bildiği kötü kadının dış dünyaya dair anlattığı tehlikeli öyküler yüzünden kuleden dışarı adım atmaya korkan Rapunzel, içindeki keşfetme arzusuna gem vuramaz. Serseri hırsız Flynn, onun gerçek dünyayı tanıması için bir fırsattır. Ancak annesi araya 'hatır koyar' dışarı çıkmaması için. O da söz verir. Yine de Rapunzel dayanamaz ve dışarıya adımını atar. Vicdanen tereddüt yaşasa da sonunda görürüz ki anne sözü dinlememek bir gerekliliktir. Rapunzel, filmin sonunda gerçek anne-babasına da kavuşur. Filmi izlerken TRT'nin tek kanal olduğu dönemde ekranda dönen bir Walt Disney animasyonu akla geliyor. Gençleri sigaradan uzak tutmak için hazırlanan kısa çizgi filmde, 'Sigaraya özenme, koş sağlıklı günlere' dedikten sonra 'Annenin sözünü dinleee, babanın sözünü dinleee' cümlesi dilimize dolanırdı. Dünya ne kadar değişmiş ki, yine bir Walt Disney filmi, yanına bir komedi yapımını da alarak bize başka türlü sesleniyor: "Annenin de babanın da sözünü dinleme!" Üstelik bunu, 'aile'miz için yapmamızı istiyor.

Bilgi

Başlık
Annenin de 'baba'nın da sözünü dinleme!
Kaynak
zaman.com.tr
Kategori
kultursanat
Tarih
2010-12-24 05:44:07
Sosyal Medya