Avrupa'nın en şişmanı Türk kadınları

Kaynak: samanyoluhaber.com Kategori: saglik

Dünya genelinde yapılan şişmanlık araştırması 'Fast Food' yiyeceklerin arttığı son otuz yılda şişmanlığın ikiye katlandığını ortaya koydu.

199 ülkede 9 milyon kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre Avrupa'nın en şişmanı Çek erkekler ile Türk kadınları oldu.

Sonuçları yeni açıklanan bir araştırmaya göre dünya genelinde 1,5 milyar kişi aşırı kiloya sahip. Şişmanlığın hızla yayıldığına dikkati çeken Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, 2015 yılında aşırı kiloluların sayısı 2,3 milyarı bularak Çin, Hindistan ve tüm Avrupa nüfusunun toplamı kadar olacak. Çeşitli üniversitelerden çok sayıda bilim adımı tarafından dünya genelinde 199 ülkede 9 milyon kişi üzerinde yapılan ve sonuçları “The Lancetö adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre, son otuz yılda şişmanların sayısı ikiye katlandı. Boy ve kilo oranlarının BMI (Body-Mass-Index) gözönünde bulundurulduğu araştırmada, gelişmiş ülkeler arasında şişmanlık oranı en yüksek ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD olurken, en zayıfı Japonlar oldu.

TÜRK KADINI AVRUPA'NIN EN ŞİŞMANI

Araştırma sonuçlarına göre Avrupa'nın en zayıf kadınları 24 BMI puanıyla İsviçreli bayanlar olurken, Türk kadınları 28 BMI puanıyla Avrupa'nın en kilolu bayanları olarak kayıtlara geçti. Avrupa'nın en şişman erkekleri ise 28 BMI puanıyla Çek erkekleri oldu. Araştırmada Almanlar dünyanın en yüksek kolesterole sahip ülkesi olurken, en yüksek oranda şişmanlık ise Fast Foot yiyeceklerin aşırı tüketildiği Pasifik adası Nauru'da yaşayanlarda görüldü. Ada insanlarının ortalama BMI değeri 35 düzeyinde.
BMI puanı 25'in üzerinde olan kişiler kilolu, 30'un üzerindekiler ise hastalık düzeyinde şişman olarak değerlendiriliyor.

Bilgi

Başlık
Avrupa'nın en şişmanı Türk kadınları
Kaynak
samanyoluhaber.com
Kategori
saglik
Tarih
2011-02-05 17:15:32
Sosyal Medya