Bebeğinin 'gaz'ı Sibel Hanım'ı işkadını yaptı

Kaynak: yenisafak.com.tr Kategori: yasam

Sibel Aksoy, 'gaz' sorununu yaşayan binlerce anneden biri... Sibel Hanım'ı diğer kadınlardan farklı kılan bebeğinin gazı sayesinde bugün ithalat yapan bir ilaç firmasının genel müdürü olması... Hikaye ise gaza çare bulmak için çalmadık kapı bırakmayan Aksoy'un bulduğu çözümü diğer annelerin hizmetine sunmasıyla başlıyor.


Yeni doğan bebeklerin ilk üç ayı kimi anneler için kabus demektir. Bu yüzden uykusuz gecelerin ne demek olduğunu en iyi bebeğinin gaz problemi bulunan anne babalar bilir. Sadece bir gece deliksiz uyku uyuyabilmek için çalmadık kapı bırakılmaz. Nice yöntemler denenir. Ancak kolay kolay çare bulunmaz. İşte Orion Sağlık firmasının Genel Müdürü Sibel Aksoy bu kâbus dolu günleri yaşayan kadınlardan, annelerden sadece biri... Fakat Sibel Hanım'ın farkı bu problemi kendi bulduğu yöntemle çözdükten sonra adeta bir sosyal sorumluluk örneği sergilemesi... Uykusuz gecelerine çözüm arayan Sibel Hanım, Türkiye'de neredeyse çalmadık kapı bırakmamış. Bu arayışları devam ederken Almanya'dan gelen bir yakının çantasından çıkardığı bir merhem derdine derman olmuş. Sibel Hanım, sonraki aylarda Almanya'ya her gidiş gelişinde bu merhemden bir kaç tane alıp bebeği olan yakınlarına dağıtmaya başlamış. Bu durumu gören eşi Şevket Bey, üçer, beşerle problemin çözülmeyeceğini görünce Sibel Hanım'a tarihi soruyu sormuş: "Neden bu merhemi ithal etmiyorsun?" Gelin hikâyenin gerisini 8 Mart dünya Kadınlar Günü'nün portresi olarak seçtiğimiz Sibel Hanım'dan dinleyelim...

Uluslarası probleme dönüşen bu gaz süreci nasıl başladı?

Bundan 6 yıl önce ilk çocuğumuz dünyaya geldi. Bebeğimiz üç haftalık olduğunda belirli saatlerde kurulmuş bir saat gibi dayanılmaz bir şekilde ağlıyordu. Doktorumuz sebebin gaz sancısı olduğunu söyledi. Biz de ne kadar yöntem varsa neredeyse hepsini denedik. Ama tam bir netice alamadık.

Çözümü nerde buldunuz?

Bebeğim 8 haftalık oluncaya kadar bu arayışımız sürdü. Tam bu dönemde Almanya'da yaşayan ve benden 1 ay önce doğum yapmış yakın bir arkadaşım geldi Türkiye'ye. İki bebekli kadın bir araya geldiğinde ne konuşur tahmin edebilirsiniz. Gaz sıkıntısını kendilerinin de yaşadığını ve Almanya'da gaz ve kabızlık problemlerinde bitkisel bir merhem kullandıklarını söyledi. Yanında da bulunması büyük bir şanstı bizim için. O gün ilk kez rahat bir uyku uyuduğumda hissettiğim rahatlığı ve mutluluğu anlatamam.

İthalat fikri nereden çıktı?

Kendi bebeğim için bu merhemi kullandıktan sonra her yurtdışına gidip gelişimizde hamile ve bebekli yakınlarımıza birkaç tüp alıp hediye ettik ve herkesten olumlu geri dönüşler aldık. Bir müddet sonra eşim bir gün "Sibel bu merhemi neden kimse Türkiye'ye getirmiyor, kimse getirmiyorsa biz getirelim, nasıl olsa ithalat yapıyorsun" dedi. Ben de bunun için araştırmaya başladım. Beni ilk şaşırtan şey Almanya'da hemen herkesin bu merhemin adını biliyor oluşuydu.

İthalata geç başlamışsınız...

Uzun bir yazışma sürecimiz oldu. Bir de bitkisel ilaç karmaşası var. Hatta yakın bir dönemde Sağlık Bakanlığı da bu konuda bir açıklama yaptı biliyorsunuz. Biz her ne kadar Almanya'da 50 yıldır kullanılıyor olsa da bu merhemi Tarım Bakanlığı'na değil, Sağlık Bakanlığı'na onaylatmayı istedik. Sadece eczanelerde satılabilsin diye. Çünkü bebekler için kullanılan ilaçlarda güven çok önemli bana göre. Kendi bebeğim için nasıl bir hassasiyet içinde olduğumu hiç unutmuyorum. Onay alınca tıbbın hizmetine sunduk.

Sonuçta bu bir merhem. Ne farkı var?

Öncelikle tamamen bitkisel. Bebeğin karnına sürdüğünüz zaman etkisini 30 dakika içinde gösteriyor. Tabii ki doktorun önermesi gerekiyor. Bazı bebekler için gerekli olmayabilir.

Tıbba katkısı nedir?

Bu bir merhem ve ağızdan alınmıyor. Bu ürünle Türk tıbbı farklı bir tedavi yöntemi kazandı.

Bilgi

Başlık
Bebeğinin 'gaz'ı Sibel Hanım'ı işkadını yaptı
Kaynak
yenisafak.com.tr
Kategori
yasam
Tarih
2011-03-06 04:36:08
Sosyal Medya