Bugün seçim olsa !

Kaynak: habervakti.com Kategori: siyaset

12 Haziran günü sandıklar açılana dek milletin zekasıyla alay eden iddialı çıkışlara tanık olacağız. İşte partilerin oy oranlarında son durum

Peki gerçekte partilerin oy oranlarında son durum ne?..

AK Parti yüzde 45-50 bandına oturmuş durumda. Her halükarda tek başına iktidar garanti. Oy oranı yüzde 46.5 olarak gözüküyor. CHP, yüzde 25; MHP, yüzde 13; BDP ise Meclis'te grup kurabilecek sayıyı bulamayabilir.

Anketler neyi gösteriyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçimlerde yüzde 40'ı aşacaklarını ilan etti. Kemal Kılıçdaroğlu da hedef olarak yüzde 40'ın biraz üstünü göstermişti.

DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek de hükümeti kendilerinin kuracağını ilan ettiğine göre, geriye baraj sorunu yaşayacak tek parti kalıyor; o da AK Parti!...

12 Haziran günü sandıklar açılana dek milletin zekasıyla alay eden bu tür iddialı çıkışlara tanık olacağız.

Seçimlerden sonra oluşacak siyasi dengeleri büyük ölçüde MHP'nin belirleyeceği bir gerçek.

MHP'nin barajı aşıp aşmayacağı, milletvekili dağılımından iktidara ve yeni anayasaya kadar birçok şeyi belirleyecek. Barajı aştığı taktirde kaç puan üstüne çıkacağı da, MHP'den ziyade AK Parti'nin kaç milletvekili çıkaracağını göstermesi açısından önemli olacak.

Bunları ölçmenin yolu bu aşamada kamuoyu araştırmalarına kulak vermekten geçiyor.

Süheyl Batum ve Hurşit Güneş facialarından önce yapıldığı için CHP'deki son sarsıntıyı yansıtmıyor ama Ocak ayı sonu itibariyle çıkan sonuçlar, Kılıçdaroğlu açısından uyarıcı nitelikte.

Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin başına geçmesiyle birlikte parti yüzde 30'u zorlamış ve bir defa 31'e vurmuştu.

Kaset olayıyla birlikte ortaya çıkan görüntünün ,CHP'yi bir enkaza çevirmesi beklenirken, bir üst akıl, yıkıntıların arasından bir umut doğurmayı başardı. Ancak Kılıçdaroğlu bunu geliştiremedi. Topluma, "İşte benim sorunlarımı çözebilecek sosyal demokrat bir lider" görüntüsünü veremedi. Ucuz polemiklerden, sık sık, "çark ettiği" görüşlerinden, partide her kafadan bir ses çıkmasını önleyemeyen zayıf liderliğinden dolayı beklentileri karşılayamadı. Topluma yeni projeler sunma gibi bir çabası da olmadı. Varsa yoksa Başbakan'la polemik. Onu geçmişte Ecevit'le Demirel çok yaptı ve tüketti. Demode oldu bu yöntem.

Bu tür nedenlerden dolayı CHP erime sürecine girdi. Son yapılan kamuoyu araştırmalarında yüzde 25'e indiği gözleniyor.

AK Parti yüzde 45-50 bandına oturmuş durumda. Sandığa 5 ay gibi bir süre var ama her halükarda tek başına iktidar garanti. MHP barajı aşamazsa anayasayı değiştirecek bir çoğunluk gözüküyor. MHP kılpayı geçerse AK Parti referanduma götürmek suretiyle yeni bir anayasa yapabilir anlamına gelecek. AK Parti'nin oy oranı yüzde 46.5 olarak gözüküyor.

Anayasa referandumundaki yanlış tutumu nedeniyle MHP'den, iki partiye kayma olmuştu. Ege ve Akdeniz'deki ulusalcı oyları CHP'ye, Orta Anadolu'daki milliyetçi-muhafazakar tabanı ise AK Parti'ye yönelmişti. Referandum sonuçlarının ilçe düzeyine kadar uzanan analizlerinde MHP'nin oy oranının 7.9'a kadar gerilediği tespit edilmişti.

Bu durum seçimlerde yüzde 12'ye karşılık geliyor ve ibre aşağıya doğru gösteriyordu. MHP'nin barajı aşıp aşamayacağı değerlendirmeleri de buradan kaynaklanıyordu.

Ancak MHP'nin Meclis'e giremeyeceği yönündeki değerlendirmeler, tabanı üzerinde etkili olmuş gözüküyor. Çünkü son tespitlere göre MHP, referandumda kaptırdığı 1-1.5 puanlık oyunu geri almaya başladı.

MHP açısından kritik eşik devam ediyor. Çünkü Devlet Bahçeli, partisinden CHP'ye doğru bir geçişkenlik yaşandığını hâlâ anlayabilmiş değil. Bir ara CHP'yi de eleştirmeye başladı. CHP yöneticileri telaşlanarak, "Muhalefet muhalefeti eleştirmez" dediler. Ama söz konusu CHP'yse MHP'nin altını oyar. Bahçeli bundan etkilenmiş olacak ki, CHP'yi eleştirmeyi kesip, AK Parti'yi hedef aldı. MHP elbette ki iktidarı eleştirecek. Hatta demokrasinin sağlıklı işlemesi açısından bu gerekli. Ancak AK Parti'yi eleştireyim derken, CHP'nin tezlerine sarılıp, Mısır'daki diktatör Hüsnü Mubarek'e, Kıbrıs'ta Türkiye'ye "Ha..tir" diye pankartlara açan destek vermesi kendine zarar veriyor.

CHP seçmeni için Mısır sadece piramitlerden ibaret olabilir ama MHP'liler için Ortadoğu coğrafyası Osmanlı'nın mirasıdır. "Tanrı Dağı kadar Türk, Hira Dağı kadar Müslüman" olmak, slogan olmaktan öte bir mefkuredir.

Referandumda giden oyların bir kısmı geri dönünce MHP'nin oy oranı şu noktada yüzde 13 gözüküyor.

BDP açısından ise çok kritik bir seçim olacak.

Kürt sorunun çözümü konusunda geliştirilen açılım süreci PKK-BDP çizgisini, kendi tabanında çok ciddi sorgulamaya maruz bıraktı. Bu çok önemli bir nokta. Bu arada yeni seçim yasasında mükerrer oy kullanılmasının önüne geçmeyi amaçlayan, "Adrese dayalı nüfus sayımı", "şeffaf sandık" uygulaması ve güvenlik güçlerinin sandığa 100 metreden daha fazla yaklaşamayacağı düzenlemesinin kaldırılıp, şikayet olduğu taktirde sandık başına kadar girebileceği düzenlemesi BDP'yi etkileyecek. Asıl kararı verecek olan bölge insanı.

BDP cephesinin beklentisi bu kez 35 milletvekili çıkarma yönünde. Ancak şu andaki tabloya göre Meclis'te grup kurabilecek sayıyı bulamamaları söz konusu.

Bilgi

Başlık
Bugün seçim olsa !
Kaynak
habervakti.com
Kategori
siyaset
Tarih
2011-02-14 17:51:00
Sosyal Medya