Donmuş gölde balık avı

Kaynak: yenisafak.com.tr Kategori: spor

Bitlis'in Ahlat ilçesinde bulunun ve 30 kilometrekare alanıyla donan Nazik gölü şiddetli soğuklar yüzünden tamamen donarken, buzları kırarak gün boyu avlanan balıkçılar evlerine sadece 3 balıkla dönebildiler.

Nazik gölü tamamen donunca, Bitlisli Eskimolar ise her yıl olduğu gibi yıl da vira Bismillah diyerek buzları kırıp suya mevsimin ilk ağını attılar. Sabahın erken saatlerinde kilometrelerce kar ve buzları yürüyerek geçen ve gün boyu avlanan balıkçılar, meşakkatli saatlerin sonunda ise evlerine sadece 3 balıkla dönebildiler. Balıkçılar, tüm soğuk ve ağır kış şartlarına rağmen evlerine götürebilecekleri birkaç balık için her gün kilometrelerce karları yürüyerek donan gölde gözeler açıp aynalı sazan avlamaya çalışıyor.

Beş çocuk babası olan 41 yaşındaki Cevdet Öğe isimli balıkçı,25 yıldır balık avlayarak ailesini geçindirdiği söyledi. Her gün bin bir zahmetle balık avına çıktıklarını anlatan Öğe, "Yapacak başka bir işimiz yok. Tek geçim kaynağımız balıkçılık. Bizler Nazik Gölü'nden çıkardığımız aynalı sazan balığı ile geçimimizi sağlıyoruz. Aralık ayında donan göl, nisan ayının sonlarına kadar ancak çözülüyor. Kazma ve küreklerle buz kırıyoruz. Çok olmasa da çıkardığımız balıklar evimizin geçimini sağlamaya yetiyor. Bazen eli boş, bazen de günde bir kaç kilogram balık avlayarak evimize dönüyoruz. Bu gün ise gün boyu balık avına çıktık fakat 3 tane balık avlaya bildik. Gün boyu eksi 5-10 derecede suya ağ atarak balık avlıyoruz. Elimiz adeta buz kesiyor' dedi.

Daha sonra avlanan balıklar buz üzerinde ateş yakılarak pişirildi. Pişen balıklar daha sonra gazetecilere ikram edildi.

Bol miktarda aynalı sazan balığı olan Nazik Gölü, 30 kilometrekare alanıyla denizden bin 876 metre yüksekliğinde ve 40-50 metre derinliğe sahip. Göl; akarsu kaynakları, ilkbaharda eriyen kar suları ve yağmur sularıyla besleniyor. Gölün en önemli özelliklerinden birisi ise kış mevsiminde üzerinden araç geçecek şekilde donmasıdır.

Bilgi

Başlık
Donmuş gölde balık avı
Kaynak
yenisafak.com.tr
Kategori
spor
Tarih
2013-01-23 11:23:00
Sosyal Medya