Elektrikte fatura çıkmazı!

Kaynak: yenisafak.com.tr Kategori: ekonomi

BEDAŞ, elektrik faturalarının son ödeme tarihini ayın ilk haftası olarak belirliyor. Maaşını ayın 15'inden önce alamayan memur ve emekliler, bu durumdan şikayetçi. Kurum yetkilileri ise, "Vatandaş, her ay elektrik faturası ödeyeceğinin bilincinde olmalı. Emekliler aynı mahallede olsa faturaları ona göre düzenlerdik" diyor


DERYA COŞKUN / TÜKETİCİ PENCERESİ

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ. (BEDAŞ), elektrik faturalarının son ödeme tarihini ayın ilk haftası olarak belirliyor. Oysa ki, çoğu vatandaş, maaşlarını 15-16'sından önce alamazken, emekli olanlarda bu tarih 20'sinden sonraya sarkıyor. Bu durumda, faturasını ödemekte geciken vatandaşın elektriği kesiliyor. Tüketici bu konuda, faturaların son ödeme tarihlerinin 15'i ile 30'u arasına alınmasını istiyor. Elektrik kurumları ise bunun mümkün olmadığının altını çiziyorlar. BEDAŞ, Türk Telekom'un aksine okuma sistemiyle çalışıyor. Yılın başında 1 yıllık projeksiyon yapan BEDAŞ yetkilileri, yılda ne kadar iş günü ve ne kadar çalışma günü olduğunu hesaplayıp buna göre her çalışma gününü bölüyor. Ancak yıl içindeki tatiller dolayısıyla bazen son ödeme tarihlerinde istisnai durumlarla karşılaşılabiliyor. Yetkililer, son ödeme tarihlerinin okuma çalışmalarıyla doğrudan alakalı olduğunun altını çiziyorlar.

AÇMAK İÇİN AYRI FATURA

BEDAŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre, elektrik kesintisinden sonra açma bedeli olarak alınan ücret EPDK tarafından belirleniyor. 2010 yılında 11 lira olan bu bedel elektrik faturalarına değil, ayrı bir fatura olarak yansıtılıyor. BEDAŞ yetkilileri, alınan parayı, "Ekiplerin yönlendirilip vatandaşın elektriğini kesmelerinin masrafı" olarak tanımladı.

30 GÜNDE OKUYORUZ

Ayrı fatura kesilmesini ise, açma-kapama bedelinin içeriği ve elektrik faturasını oluşturan kalemlerin farklı oluşuna bağladılar. Bir "x" mahallesine ayın 11'inde giren BEDAŞ yetkilisinin 12-13'üne fatura çıkarmasının mümkün olmadığını vurgulayan yetkililer, "Okumak için herhangi bir sokağa giren görevli bir ayda okumayı tamamlayabiliyor. Bu durumda, vatandaşın istediği gibi, faturaların son ödeme tarihlerini uzun tutmak ancak emeklilerin aynı sokakta oturmasıyla mümkün olabilir" denildi.

TAHSİLAT OLMASA

Faturanın okunduğu günden itibaren yapılan projeksiyona bağlı olarak son ödeme tarihinin ortaya çıktığını belirten yetkililer, "Bu bizim elimizde olan bir şey değil. Elektrik sektöründe bu böyle. Biz elektrik faturalarını tahsil ederek, faaliyetimizi yürütüyoruz. Alacaklar ilgili olarak son ödeme tarihinden önce bir yaptırım uygulanmazsa zaman kaybedilir. Tahsil imkanı azalır, bu iktisadi bir kural" şeklinde konuştu.

SÜRE UZATILMALI

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya ise, BEDAŞ'ın açıklamalarına karşılık, "BEDAŞ'ın yapacağı tek bir sürpriz girişim olabilir. Sadece ödeme süresinin uzun tutacak" dedi. Şubat sonuna kadar bir elektrik raporu hazırlayacaklarını bildiren Kaya, şöyle konuştu: "Kaçak kullanımı yüzde 17'ye çıkmış. Verimsizlik had safhadayken, bir de kalkıp faturaları zamanında tahsil etmezsek işimiz aksıyor diyorlar. TEDAŞ'ın artık revizyona ihtiyacı var. Bu ülkede çok çalışmış emeklilerin faturalarının son ödeme tarihlerini biraz uzatmak zor olmamalı."

Sorumluluğunuzu unutmayın, her ay belli bütçe ayırın!

Cezai yaptırımlarını ağırlaştıran Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) son ödeme tarihini geçen faturalara elektrik kesme cezası yağdırıyor. Özelleşetirme öncesinde alacaklarını tahsil edemeyen elektrik kurumları nakit sıkıntısına düşünce başlattığı uygulamayı özellştirmeden sonra devam ettirdi. Zamanında elektrik faturalarını tahsil edemeyen TEDAŞ vatandaşa ceza yağdırdı. Faturayı 3 gün geciktirene ihbarname gönderiliyor. Ödemeyenin elektriği kesiliyor. Üstelik bir de kesilen elektriğin açma-kapama bedeli olarak belli bir ücret alınıyor.

Elektrik kurumları ise vatandaşı bu konuda uyarıyor: Her ay elektrik faturası sorumluluğunuz olduğunu bilin ve buna göre belli bir bütçe ayırın!

Ödeme tarihi geçen faturaya ihbarname

Bu konuyla ilgili adeta isyan niteliğinde şikayetler de bulunuyor. İşte onlardan biri:

Elektrik faturasının son ödeme tarihi 17. 01. 2011.Kesme ihbarnamesinin düzenlenme tarihi 21.01.2011.İhbarnamenin tarafıma ulaşması 25.01.2011 elektriğin kesileceği tarih 5 iş günü içinde. Fatura tutarı ise 250 TL. Bu ihbarnameyi düzenleyen memurun, müdürün, genel müdürün cebinde her gün 250 TL var mı? Varsa bu kadar parayı nasıl buluyorlar? Yoksa bu aceleleri nedendir? Bir açıklama yapabilir misiniz?

Aç-kapa iyice bel büküyor

Boğaziçi Elektrik Dağıtış AŞ. (BEDAŞ), elektrik faturalarının son ödeme tarihini ayın ilk haftası olarak belirliyor. Oysa ki, çoğu vatandaş, maaşlarını 15-16'sından önce alamazken, emekli olanlarda bu tarih 20'sinden sonraya sarkıyor. Bu durumda, faturasını ödemekte geciken vatandaşın elektriği kesiliyor. Vatandaşlar açısından bakıldığında ise, bu durum farklı bir boyut kazanıyor. Faturaları kredi kartıyla ödeme imkanı bulamayan vatandaş, nakit bulmanın imkansız olduğu durumlarla da karşılaşıyor. Mevcut sistemde her ay büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen tüketiciler, kesilne elektriklerini açtırmak için de aç-kapa parasıyla birlikte fazla ödedikleri paranın da iyice bellerini büktüğünü belirtiyorlar.

Vatandaş haklı ancak inisiyatif devlette

Her ayın 20'si ile 30'u arası saat okuması yapıldığını, her ayın 1'i ile 13'ü arasında da faturaların son ödeme tarihinin belirlendiğini söyleyen yetkililer, şirketin ayın 18'inde devlete ödeme yapabilmek için vatandaşlardan kullandığı elektriğin faturasını toplaması gerektiğini kaydettiler. Vatandaşların istekleri haklı bulunuyor ancak faturaların son ödeme tarihlerinin yeniden düzenlenmesi konusunda bir şey yapılmadığının da altı çiziliyor.

Bilgi

Başlık
Elektrikte fatura çıkmazı!
Kaynak
yenisafak.com.tr
Kategori
ekonomi
Tarih
2011-02-22 04:20:14
Sosyal Medya