Emevi dinarının değeri 3,7 Milyon Sterlin

Emevi dinarının değeri 3,7 Milyon Sterlin

Emevilerden kalma bir altın dinar, Londra’da açık artırma ile 3,7 Milyon Sterlin’e satıldı

15 Nisan 2011, Cuma - 14:24
HİT: 87(0)Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tarihi madeni paralar (nümizmatik) konusunda uzmanlaşmış İngiliz müzayede şirketi Morten & Eden, Londra’da 8. Yüzyıldan kalma bir Emevi dinarının açık artırmayla satışında, şimdiye kadar bu tür müzayedelerde elde edilen ikinci büyük fiyata ulaşarak 3,7 Milyon Sterlin elde etti. Emevi dinarının İslam tarihinden kalma çok nadir sıkkelerden olup, Hicretten 105 yıl sonraki Emeviler döneminden kalma olduğu bildirildi.

Şimdiye kadar yapılan nümizmatik müzayedelerde en yüksek rakamı 1933 yılından kalma ve üzerinde iki başlı kartal resmi bulunan 20 Dolarlık bir madeni para elde etmişti. Amerikan müzayede şirketi Sotheby’s tarafından Temmuz 2002’de açık artırmaya sunulan paraya yaklaşık 7,6 Milyon Dolar verilmişti.

Emevi dinarı üzerindeki yazılardan elde edilen bilgilere göre sıkke, Mekke’nin kuzey batısındaki ‘Müminlerin Emiri’nin madeni’nden çıkarılan altından dökülmüş. İslam tarihinden kalma sıkkelerde ilk olarak bir dinarın üzerinde bugünkü Suudi Arabistan olarak bilinen bölge ‘Bil-Hicaz’ kelimesi ile zikrediliyor. Morton & Eden şirketi uzmanı Stephen Loyd paranın Şam’da bir darphanede üretildiğini tahmin ediyor. Loyd, o zamanlar sıkke üretenlerin Halife ile birlikte dolaştıklarını ve Halife neredeyse orada adına para bastıklarını söylüyor.

Altın dinardaki bilgilere göre Halife Mekke’ye hacca giderken yolda altın madenini ziyaret etmiş. Londra’daki müzayedede aynı zamanda bir de gümüş dinar açık artırmayla satıldı. Gümüş dinara 900 bin Sterlin verildi.

Kaynak: dunyabulteni.net

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU

  • YAZARLAR
Ajanslar