Evliya Çelebi hayat hikayesi ve eserleri

Kaynak: birincikuvvet.com Kategori: guncel

Dünyaca ünlü arama motoru Google bugün Evliya Çelebi ile büyük bir jest yaptı. Anasayfasına Evliya Çelebi dodlesi yerleştiren Goohle her kesimden takdir topladı, Evliya Çelebi en önemli eseri Seyahatname ile tanınıyor işte Evliya Çelebi'nin hayat öyküsü..

Evliya Çelebi hayat hikayesi ve eserleri

Dünyaca ünlü arama motoru Google bugün Evliya Çelebi ile büyük bir jest yaptı. Anasayfasına Evliya Çelebi dodlesi yerleştiren Goohle her kesimden takdir topladı, Evliya Çelebi en önemli eseri Seyahatname ile tanınıyor işte Evliya Çelebi'nin hayat öyküsü...

Evliya Çelebi 17. Yüzyılda yaşamış en ünlü Türk gezgini olarak biliniyor. Kırk yılı aşkın süre ile Osmanlı topraklarını gezen Evliya Çelebi gördüklerini Seyahatname adlı eserinde toplamıştır. 25 Mart 1611'de İstanbul Unkapanı'nda dünyaya gelen Evliya Çelebi'nin babası Mehmet Zilli'dir. Evliya Çelebinin ailesi aslen Kütahyalı olup İstanbul'un fethinden sonra İstanbul'a göç etmişlerdir. Çok iyi bir eğitim gören Evliya Çelebi önce mahalle mektebine daha sonrada Şeyhülislam Hamit Efendi medresesine gitti. Ardından Osmanlı Saraylarına özel Enderun'da eğitim hayatına devam etti.

Evliya Çelebi okul eğitimlerinden dışında musıki, Arapça güzel yazı ve yabancı dil dersleri aldı. Evliya Çelebi, öğrenimini bitirdikten sonra sarayda görev aldı. Yaptığı işlerle padişah ve devlet ileri gelenlerinin beğenisini kazandı. Bu yüzden çok yüksek görevlere getirilmesi düşünülüyordu.

Evliya Çelebi'nin düşünceleri ise çok farklıydı. Daha küçük yaşlarından itibaren içinde müthiş gezi arzusu vardı. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak istiyordu. Bu yüzden sarayda fazla kalamadı. Kendisinin anlattığına göre bir rüya üzerine meşhur gezilerine başladı.

EVLİYA ÇELEBİ FOTOĞRAFLARI

EVLİYA ÇELEBİ GOOGLE DODLESİ

Büyük gezgin Evliya Çelebi gezdiği yerlerin sadece coğrafi özellikleri değil demografik kültürel özelliklerinide kayıt altına almıştır. Evliya Çelebi Karadeniz'de yolculuk yaparken gemisi fırtınaya yakalanmış ve kendisi baygın vaziyette Romanya sahillerine çıkarak kurtulmuştur. Ondan sonra da deniz yolculuğuna tövbe etmiştir. Kendisi fırtınayı şöyle tasvir etmektedir: Dalgalar bir çekiliyordu, cehennemde kazan kaynatan zebanileri görüyorduk! Dalgalar bir yükseliyordu elimizle aya değiyorduk!

Dünyaca ünlü gezgin Evliya Çelebi doğum gününde Google tarafından unutulmuyor. Anasayasına ünlü kişilerin genç nesiller tarafından bilinmesini sağlamak amacı ile dodle tasarlayan Google bugün Evliya Çelebi'yi konu edindi. Evliya Çelebi'nin 400. doğum günü ülkemizde çeşitli yerlerde kutlamaları yapılırken Google'de Türk kullancılarına büyük bir jest yaparak Evliya Çelebi'yi anasayfasına taşıdı.

birincikuvvet.com

Bilgi

Başlık
Evliya Çelebi hayat hikayesi ve eserleri
Kaynak
birincikuvvet.com
Kategori
guncel
Tarih
2011-03-25 11:24:00
Sosyal Medya