Pilates ile zayıflanır mı?

Kaynak: yenisafak.com.tr Kategori: yasam

Pilates yaparken kilo vermek ve nelere dikkat etmek gerekir? Pilates yaparken aç karınla mı yoksa tok karınla mı yapmak gerekir? Pilatesle zayıflanır mı? Bütün bu soruların cevabını Diyetisyen Gizem Tutar "Pilates Yapanlar Nasıl Beslenmeli?" yazısında kaleme aldı


MEZİN TANRISEVEN / GÜZELLİK HALLERİ

Diyetisyen Gizem Tutar Pilates yapanların diyet konusunda nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı. Gizem Tutar; "Pilates, vücutta sırt ve karın kaslarının eşit oranda güçlenmesini sağlayarak üst iskelete daha fazla güç kazandırmayı amaçlayan ve bunu başarırken aynı zamanda zihin ve beden bütünlüğü sağlamak için nefes unsurundan yararlanan bir egzersiz çeşidi olarak tanımlanabilir" dedi.

Pilatesle zayıflanır mı?

Pilates, kas yapısının güçlenmesine, vücudun esneklik ve daha düzgün bir duruş kazanmasını sağlar. Pilates yapan kişi yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygularsa, kilo vermese bile ince bir görünüm kazanacağını belirten Tutar, pilates yapan kişi aynı zamanda "kişiye özel" bir zayıflama diyeti uygularsa zayıflama sağlanacağını belirtti. Gizem Tutar pilates yapanların nasıl beslenmesi gerektiğini en ince detaylarına kadar anlattı.

İşte püf noktalar...

  • Pilates tok yapılmamalı. Pilatese uzun zaman aç kalmış olarak başlamak sakıncalıdır. Hareketlerin rahat yapılması, kramp oluşmaması ve kan şekeri dengesi açısından en uygun olanı pilates yapmaya başlamadan 1-1,5 saat öncesinden bir öğün tüketmektir.
  • Pilates yapılan süre boyunca birden yüksek miktarlarda su içilmemelidir. Susadıkça yudum yudum oda sıcaklığında su tüketilmelidir.
  • Pilates öncesi karbonhidrat ve proteinden zengin dengeli bir mönü tüketilmelidir. Karbonhidrat olarak beyaz şeker, beyaz un, pirinç gibi kan şekerini hızlı yükselten karbonhidratlar tüketilmemelidir. Bunların yerine çavdar, tam buğday ve yulaf ekmekleri veya bulgur pilavı tercih edilebilir.
  • Pilates yüzme, koşu, yürüyüş, tenis gibi yüksek oranda kalori yakmayı sağlayan sporlardan değildir. Enerji yakmaktan çok vücut kaslarının çalıştırılmasını ve güçlenmesini amaçlar. Bu nedenle pilates yapanların çok yüksek kalori almaları uygun değildir, kilo almalarına yol açabilir.

l Yapılan bilimsel araştırmalarda, kasları güçlendiren egzersizlerin sonrasında yağsız süt tüketiminin kas kitlesinin artmasında yardımcı olduğu belirlenmiştir. Pilateste kas güçlendirmeyi amaçlayan bir egzersiz çeşididir.

l Pilatesle zayıflamak isteyen 2 faktöre dikkat etmelidir. İlki düzenli kalsiyum minerali alımıdır. Kalsiyum mineralinin yetersiz alınması kilo verme sürecini yavaşlatır. Bu nedenle günde 2 su bardağı az yağlı/yağsız süt veya yoğurt tüketilmesi önerilir. İkinci faktör ise omega-3 yağ asitlerinin düzenli alınmasıdır. Bunun içinde haftada 2-3 kez balık tüketmek gereklidir.

l Pilatesin temel felsefesi dengedir. Bu temelinde zihin ile beden arasındaki dengeyi sağlamak yer alır.

Bilgi

Başlık
Pilates ile zayıflanır mı?
Kaynak
yenisafak.com.tr
Kategori
yasam
Tarih
2011-05-07 04:36:27
Sosyal Medya