Thomas Edison birthday present - Cheers from Google with doodle

Kaynak: birincikuvvet.com Kategori: guncel

Thomas Edison, tam ismi 'Thomas Alva Edison' olan Amerikalı bir mucittir. 20. Yüzyılda icatlarıyla dünyaya damgasını vurmuş olan Thomas Edison'un birçok patentli icadı bulunuyor, Thomas Edison icatlarındaki verimlilikle dünyadaki en önemli mucitlerden bi

Thomas Edison birthday present - Cheers from Google with doodle

Thomas Edison, tam ismi 'Thomas Alva Edison' olan Amerikalı bir mucittir. 20. Yüzyılda icatlarıyla dünyaya damgasını vurmuş olan Thomas Edison'un birçok patentli icadı bulunuyor, Thomas Edison icatlarındaki verimlilikle dünyadaki en önemli mucitlerden biri olmayı başarmıştır.

Edison, 11 Şubat 1847 de İtalya-Milan'da dünyaya geldi. 7 kardeşi buluınan Edison'un aslında Hollandalı olduğu da düşünülmektedir. Edison'un icatlarının patentleri genelde Amerikadan olsa da İngiltere, Almanya ve Fransaya ait patentli ürünleride bulunuyor.

EĞİTİM HAYATI

7 yaşında iken Michigan'daki Port Huron'a gelen Edison, ilköğretim hayatında burada başlamıştır. Ancak Algılamasının yavaş olduğu düşünülerek 4 ay sonra buradaki okuldan uzaklaştırılmıştır. Bu olaydan sonra evlerindeki kilerde bir kimya laboratuvarı kuran Edison araştırmalarına ve bilim hayatına ilk burada başlamış bulunuyor.

ÇALIŞMA HAYATI

Çalışmalar yaptıkça volta kutularından elektrik akımı üretmeye yönelik araştırmalar ilgisini çekmiştir. Bir süre kendi çalışmaları sonucunda ilk telgraf aletini burada üretmiştir ve mors alfabesini öğrenmiştir. O günlerde geçirdiği ağır bir rahatsızlıktan sonra kulakları zayıf duymaya başladı. Ancak Edison çalışmalarına ara vermeksizin 12 yaşında bir trende dergi ve meyve satarken aynı zamanda bir yük vagonun yerleştirdiği küçük baskı makinesi ile haftalık bir gazete basıyordu. Bu şekilde hayatına devam ederken bir gün, içerisinde kimyasal madde olan bir vagonda yangın çıkması sonucu patlama meydana geldi ve Edison ağır bir biçimde yaralandı. Bu olaylardan sonra telgrafçılık öğrenmeye karar veren Edison, 1863-1868 yılları arasında ABD ve CANADA'da bir telgrafhanede çalıştı. 1968'de kendine bir atölye kurdu fakat kendi yaptığı elektrikli aygıtın patentini satamayınca bir yıl sonra parasız ve borçlu bir şekilde Boston'dan New York'a gitti.

EVLİLİĞİ

Thomas Alva Edison, 24 yaşına geldiğinde Mary Stilwell adında 16 yaşında bir bayan ile 24 aralık 1871 yılında evlendi. Bu evlilik hayatında üç çocuk sahibi oldu. Mary Stilwell 9 ağustos 1884'de hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra Edison Fort Myers, Florida'dan bir arsa satın alarak, kış mevsimlerinde kalmak için kendine küçük bir ev inşa etti. Otomobil endüstrisinin büyük adamı Henry Ford yakın bir zaman sonra Edison'un bulunduğu evin yüz metre yakınına yerleşti ve birlikte hayatlarının sonuna kadar iyi dost oldular. 24 Şubat 1886'da ikinci evliliğini yapan Edison'un bu seferki eşi, henüz 19 yaşında olan Mina Miller ile bu evliliğindende 3 çocuk sahibi oldu.

İCATLARI

1879'da yoğun çalışmalar sonucu Edison ilk ampul'u icad etti. Ancak bu ürün yapısı ve içerdikleri itibariyle çokta güvenli sayılmazdı. 1880 de evlerde kullanılabilecek derecede güvenli şekile getiren Edison, tanesini 2.5 dolardan satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Swan'ın ampulu hem camdan dı hemde camın içindeki havayı boşaltmıştı, çünkü havasız ortamda içindeki Flaman yanıp tükenmiyordu.

Bu durumdan sonra Edison ve Swan güçlerini birleştirdiler. 'Edison ve Swan' adında bir elektrik şirketi kurmnaya karar verdiler.

Bilgi

Başlık
Thomas Edison birthday present - Cheers from Google with doodle
Kaynak
birincikuvvet.com
Kategori
guncel
Tarih
2011-02-11 17:36:00
Sosyal Medya