Türkler, Ankara Anlaşması'ndan doğan haklarını bilmiyor'

Kaynak: timeturk.com Kategori: turkiye

Türk vatandaşlarına İngiltere'de iş kurma ve kendi iş yerini açma imkanlarının yanı sıra birçok hak sağlayan Ankara Anlaşması ile ilgili Türklerin yeterli bilgisinin olmadığı belirtiliyor.


İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Kuddus Avukatlık bürosu yetkilisi Hakan Camuz, AA'ya yaptığı açıklamada, Türk vatandaşlarının büyük çoğunluğunun Ankara Anlaşması ve bu anlaşmadan doğan haklar konusunda fazla bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Bu hakların aslında anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihten bu yana bulunduğunu ifade eden Camuz, şöyle konuştu:

"Ankara Anlaşması daha çok ticari konularda insanların önünü açan bir anlaşma. AB içerisinde serbestçe ticaret yapabilirler, hizmet satabilirler, hizmet satın alabilirler. Örneğin sağlık konusunda, İngiltere'de dişini yaptırmak isteyen bir Türk vatandaşı olabilir. Bunu yapmak için vize almasına gerek yoktur. Böyle bir serbestlik var. Bir diğer örnek öğrencilerimizin eğitim hizmeti satın almak için İngiltere'ye gelmek istiyorlarsa vize almak zorunda kalmamaları lazım. Ama nedendir bilinmez böyle bir uygulama getirilmiş ve hala devam ediyor. Hukuka göre bu yanlıştır."

Ankara Anlaşması çerçevesinde çok geniş hakların bulunduğunu vurgulayan Camuz, "Ancak bu konu maalesef fazla bilinmediği için uygulanmıyor. Hakkımız olan bu şeye daha fazla sahip çıkmamız lazım. Bu verilmiş değil, kazanılmış bir haktır. Eğer gerekirse davalarla, daha yüksek seviyede hukuki kazanımlarla önümüzün açılması ve vizenin Türk toplumunun önünden kaldırılması lazım" dedi.

İngiltere'de eğitim ücretlerindeki farklılıklar konusuna da değinen Hakan Camuz, Türk vatandaşlarının Ankara Anlaşması'ndan dolayı AB vatandaşlarıyla aynı kategoride olduğu için ayrımcılığa tabi tutulmadan eğitim hizmetini satın alabilmeleri gerektiğini kaydetti.

Camuz, İngiliz hükümetinin göçmen politikasını da değerlendirerek, İngiltere'nin iç göçmenlik hukukunun Ankara Anlaşması üzerinde fazla etkisi olmadığını belirtti.

-"HOLLANDA'YA VİZESİZ SEYAHAT DİYE BİR ŞEY YOK"-

Camuz, Hollanda'da Haarlem Mahkemesinin Türk vatandaşlarının bu ülkeye vizesiz girebileceği kararıyla ilgili olarak, bu kararı Hollanda'daki yerel bir göçmenlik mahkemesinin verdiğine dikkati çekti. Camuz, "Bu karar, uçağa binip Hollanda'ya gidebiliriz anlamına gelmez. Hollanda tamam dese bile, Türkiye AB vatandaşlarına hala vize uyguluyor. Devletler anlaşmalı ki, Hollanda vizeyi kaldırabilsin. Hollanda'ya vizesiz seyahat diye bir şey yok. Bunların içi hukuken dolu değil" diye konuştu.

Türk vatandaşlarının AB ülkelerine seyahatlerinde vizenin kaldırabileceğini tahmin etmediğini ifade eden Hakan Camuz, Yunanistan'ın Türk vatandaşlarından vize almamayı düşündüğüne ilişkin haberler çıktığını, ancak böyle bir şey olursa AB'nin diğer ülkeleri için de örnek teşkil edeceğinden izin verilemeyeceğini ifade etti.

Hakan Camuz'un ortağı olduğu Kuddus Avukatlık bürosu, 2007 yılında "Darı" davasını kazanmıştı. Avrupa Adalet Divanı, 20 Eylül 2007'de aldığı kararla, İngiltere'ye iltica başvurusunda bulunan ve bu ülkede bulundukları süre içinde iş yeri sahibi olan iki Türk vatandaşı Mehmet Darı ve Veli Tüm'ün Ankara Anlaşması gereği oturum sahibi olma talebini haklı bulmuştu.

Ankara Anlaşması 1963 yılında dönemin "Avrupa Ekonomik Topluluğu" (AET) ile Türkiye arasında Ankara'da imzalandı. Anlaşma, Türk vatandaşlarına İngiltere'de iş kurma ve kendi iş yerini açma gibi haklar veriyor. İngiltere'de Ankara Anlaşması çerçevesinde vize alarak yaşayan ve çalışan çok sayıda Türk vatandaşı bulunuyor.

AABilgi

Başlık
Türkler, Ankara Anlaşması'ndan doğan haklarını bilmiyor'
Kaynak
timeturk.com
Kategori
turkiye
Tarih
2011-02-21 11:05:00
Sosyal Medya