Van'da Nevroz Kutlamaları Yağmur Altında Yapıldı / GALERİ

Van'da Nevroz Kutlamaları Yağmur Altında Yapıldı / GALERİ

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van İl Teşkilatı tarafından Van Kalesi yanındaki alanda düzenlenen Nevruz programı yağmur altında başladı. Van, Bingöl, Mardin, Dersim ve Ceylanpınar'da sabahın erken saatlerinde rengareng elbiselerini giyen on binler "Öcalan'a özgürlük Kürtlere statü" talepleri ile Newroz alanlarına akın etti. İşte 2013 Van Newroz Kutlamalarından Kareler...

17 Mart 2013, Pazar - 15:12
HİT: 146(0)Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van İl Teşkilatı tarafından Van Kalesi yanındaki alanda düzenlenen Nevruz programı yağmur altında başladı.

Van Kalesi'nin doğusunda bulunan Atatürk Kültür Parkı'nda geniş güvenlik önlemlerinin alındığı kutlamalarda vatandaşlar tek tek arandıktan sonra alana alındı.

2013 Van Newroz Kutlamalarından Kareler

Yağmur altında binlerce kişinin katıldığı Nevruz kutlamasında güvenlik güçleri tarafından seyyar MOBESE kameralar kullanıldı. Abdullah Öcalan'ın posterleri açıldı halaylar çekildi.

Yüzleri kapalı gençler sık sık sahneye çıkarak PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterini açarken, tertip komitesinin anonslarına rağmen yüzbinler sürekli "Öcalan'a özgürlük" sloganları attı.

Van Kalesi ile Van Gölü'nün birleştiği noktada yapılan kutlamada kadınların ağırlıkta olması dikkat çekerken, polis engeline rağmen çok sayıda kişi Van Kalesi'ne çıkarak, Newroz'u kalede izlemeyi tercih etti.

Kutlamalara Van merkez ile 11 ilçenin yanı sıra, Bitlis, Muş, Ağrı, Kars, Ardahan, Erzurum, Iğdır, Hakkari merkez ve ilçelerden de yoğun bir katılım oldu. Alanda gençlerin oluşturduğu insan kuleleri sık sık kitle tarafından alkışlanırken, Newroz coşkusu Sanatçı Renas Amed ile Van Mezopotamya Kültür Merkezi'ne bağlı Sanatçı Hozan Hüseyin'in müzik dinletisiyle sürdü. Kutlama alandaki canlı yayınla tüm dünyada izlenebiliniyor.

Kaynak: www.medya73.com

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU

  • YAZARLAR
Ajanslar