Yenikapı’ya dev miting alanı

Kaynak: gazete5.com Kategori: guncel

İstanbul Yenikapı’ya dev miting alanı inşa ediliyor. Miting, konser, festival ve fuar alanı olarak kullanılmak üzere oluşturulacak proje kapsamında yaklaşık 1 milyon kişilik bir meydan yaratılacak.

Yenikapı’ya dev miting alanı! Yenikapı’da miting, konser, festival ve fuar alanı olarak kullanılmak üzere oluşturulacak proje kapsamında yaklaşık 1 milyon kişilik bir meydan yaratılıyor. Proje, Yenikapı İDO İskelesi ile Kennedy Caddesi arasındaki sahil şeridi doldurularak inşa edilecek.

‘İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı’ adı verilen projenin çalışmaları başladı. Deniz dibi taşla doldurulacak ve atılacak temellerin sudan aşınması önlenecek. Bu etapta, hafriyat kamyonlarıyla deniz dibine taş dökme çalışmaları sürüyor. Burada meydanı çevreleyen 2 kilometre uzunluğunda yolun geçeceği mendirek oluşturulacak. Projenin 2. etabında ise temeller atılacak ve denizin doldurulması çalışmaları başlayacak.

PROJE TAMAMLANDIGINDA NELER OLACAK?

- Miting, konser veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700 bin ile 1 milyon kişi kapasiteli mekan yer alacak.

- Alanda 2 bin 200 araç kapasiteli açık otopark, 760 otobüs kapasiteli açık otopark olacak.

- 715 bin metrekarenin 450 bin metrekaresi yeşillendirilerek, park olarak hizmet verecek.

- Meydanda bir sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri için kulübeler, kafe, büfe, restoran ve sergi alanları ile ahşap iskeleler ve engelli locaları olacak.

- Meydanın altına, 2.5 milyon nüfusun atık suyunun arıtılacağı "İleri Biyolojik Arıtma Tesisi" kurulacak.


Bilgi

Başlık
Yenikapı’ya dev miting alanı
Kaynak
gazete5.com
Kategori
guncel
Tarih
2013-05-06 11:57:00
Sosyal Medya