Yolu yarışmalardan geçen ünlüler

Kaynak: samanyoluhaber.com Kategori: kultursanat

Yarışma programlarında yaptıkları ünlü taklitleri, hayatlarını değiştirdi.

Bütün Türkiye'nin konuştuğu genç yetenek Sefa Doğanay gibi yolu yarışmalardan geçen birçok ünlü var. Ercan Akışık'tan Uğur Yücel'e, Yavuz Seçkin'den Ata Demirer'e, Gafur Uzuner'den Yalçın Menteş'e uzun bir liste...

"Bir yarışma programına çıktı, hayatı değişti" diyebiliriz Sefa Doğanay için. Yaptığı ünlü taklitleriyle hem jürinin hem de halkın takdirini toplayan Sefa, "Yetenek Sizsiniz Türkiye"nin favori yarışmacısı illüzyonist Aref'i eleyerek birinci oldu. Geçen hafta birçok televizyon kanalı ve gazete onunla yapılmış söyleşilere yer verdi. 18 yaşında sahne ve şov dünyasına adım atan bu genç adamın bir "tutunamayan" mı yoksa "yıldız" mı olacağını zaman gösterecek. Ama önünde birçok iyi örnek var. Yarışmalarda ve televizyonda taklit yeteneğiyle keşfedilen ve tutunmayı başaran ünlü isimlere göz attık.

"Kenan Evren'den çok ekmek yedim"

Televizyonun siyah-beyaz ve tek kanallı olduğu yıllarda taklitleriyle insanları güldüren bir isimdi Ercan Akışık. Şov dünyasına adım atması, bir yarışma programıyla oldu. 1982 yılında sunuculuğunu Mehmet Ali Erbil'in yaptığı 'Sıra Sizde' isimli programın yarışmacılarından biriydi. Kenan Evren, en iyi yaptığı taklitlerin başında geliyordu. Ünlü komedyen bunu, "Kenan Evren'den çok ekmek yedim." diyerek ifade etmişti. Mahsun Kırmızıgül ve Fatih Terim taklidini en iyi yapanlardan. Başbakan Tayyip Erdoğan taklidiyle gündeme gelen Akışık, en son TV8'de 'Taklitçi' isimli programı yaptı.

Tıpatıp Erdal İnönü

1982'de TRT'de yayınlanan 'Sıra Sizde' isimli yarışma programına katılan yarışmacılardan biri de Yalçın Menteş'ti. Sonraki yıllarda ünlü tiyatrocu olarak anılacak Menteş, adını bu programda duyurdu. Erdal İnönü, en iyi yaptığı taklitlerdendi. Yalçın Menteş tiyatrosunu kurdu. Televizyon dizisi 'Tatlı Kaçıklar'da rol aldı. En son, alkol tedavisinin ardından içkiye savaş açmasıyla gündeme geldi.

Ressam, komedyen, sunucu...

Tek kanallı yıllarda halkı televizyonda güldürenlerin başında geliyordu. Karadenizli tiplemesiyle hafızalarda yer edinen Gafur Uzuner, 1976-1977 yıllarında Öztürk Serengil'in sunduğu 'Gülünüz Güldürünüz' yarışma programında yaptığı taklitlerle kendini gösterdi. Milliyet Gazetesi'nin 1.12.1976 tarihli nüshasında şu cümlelerle ondan bahsediliyor. "1966 Ankara doğumlu. Sahibi olduğu bir atölyede ve reklam ajanslarında ressam olarak çalışıyor. Yarışmaya Doğu Anadolulu, Enrico Macias, Âşık Veysel, köpek, Fransız kedisi, ağlayan şiir ve kızan şarkı taklitleri ile katılıyor." Yıllardır ekranda. Şimdilerde Kanal A'da Gafur Uzuner ile Gezelim Tozalım programını sunuyor.

TRT yıllarında o güldürdü

Fatih Müdürdar, TRT'de yayınlanan 'Gülünüz Güldürünüz' isimli programın ünlü ettiği isimlerden biri. Programda Öztürk Serengil, Nejat Uygur, Mahmut Tuncer, İlhan İrem, Bülent Ersoy gibi isimlerin başarılı taklidiyle dikkat çekti. Birçok televizyon programına parodi ve skeç hazırladı. Cenk Koray'ın sunduğu programlarda uzun yıllar gözüktü. Sinema ve reklam filmlerinde rol aldı. Müzik albümü çıkardı. Süleyman Demirel taklidi ile sevildi. 2000'li yıllarla birlikte ekranda çok az gözükmeye başladı.

Binbir surat Atilla Arcan

1980'lerin ünlü komedyenlerinden biriydi. Ününü Zeki Müren ve Süleyman Demirel gibi isimlerin taklidine borçluydu. Yüzünü makyajla ünlülere benzeten Atilla Arcan, 1990'larda Kanal 6'da 'Binbir Surat Atilla Arcan Şov' programını yaptı. Birçok sinema filmi ve dizide rol aldı. İlk özel televizyon olan Magic Box'ta Yalçın Menteş'le birlikte skeç ve şov programları yaptı. 2000'lerle birlikte unutulan isimlerden.

***

Kariyerleri taklitle başladı

Yavuz'un Minibüsü'ne binmeyen yok!

Bugün taklit denince ilk akla gelen isimlerin başında geliyor Yavuz Seçkin. 1990'ların sonunda ekrana gelmeye başlayan 'İner misin Çıkar mısın?' yarışma programında Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Elvir Boliç taklitleriyle birinci oldu. Televizyon skeçlerinde yer aldı. Radyo programı "Yavuz'un Minibüsü" onu geniş kitlelerle buluşturdu. Avrupa Yakası dizisindeki Sertaç karakteriyle dizi sektörüne adım attı. Diziyi stand-up gösterileri, şov programları (Co-Medya) ve reklam filmleri takip etti. Yavuz'un Minibüsü, halen Pal FM'de dinleyicileriyle yolculuğunu sürdürüyor. Mehmet Ali Birand, Ahmet Çakar, Aziz Yıldırım , Hıncal Uluç, en sevilen taklitleri.

Korsan TV dönüm noktası oldu

Geçen yılın gişe yapan filmlerinden "Eyyvah Eyvah 2"nin başrol oyuncusu ve senaristi Ata Demirer de kariyerine taklitle başlayanlardan. Günümüzün en çok konuşulan komedyenleri arasında. İlk kez 1995 yılında "Komik Para" adlı oyunla tiyatro sahnesinde kendini gösterdi. Tek Kişilik Dev Kadro adlı stand-up gösterisi ile adını duyursa da, 2001 yılında Star TV'de yayınlanan Korsan TV programı ve oynadığı karakterlerle iyice sivrildi. Bu programdaki Fatih Terim, Müslüm Gürses, Bülent Ersoy ve Niyazi Gül tiplemeleri unutulmayanlar olarak hafızalardaki yerini aldı. Ata Demirer, Avrupa Yakası dizisindeki oyunculuğuyla tanınırlığını artırdı.

İner misin Çıkar mısın Şafak!

Sinema, reklam ve dizi filmlerle her gün evimizin içinde olan bir isim Şafak Sezer. Ünlü oyuncunun kariyeri Boran Kaya'nın sunduğu 'İner misin Çıkar mısın?' programıyla başladı. Bu programda yaptığı Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses gibi ünlü isimlerin taklitleriyle birinci oldu. Daha sonra birçok tiyatro oyununda ve filmde yer aldı.

Yahşi Cazibe'nin sevilen karakteri

ATV'de yayınlanan 'İner misin Çıkar mısın?' yarışmasının şov dünyasına armağan ettiği bir isim de Hakan Yılmaz. Yahşi Cazibe dizisinde izlediğimiz Hakan Yılmaz, Şafak Sezer'in de katıldığı yarışmada yaptığı skeçlerle dikkat çekti. Daha sonra reklam filmleri ve dizilerde rol aldı.

On parmağında on marifet

"Yavuz'un Minibüsü" ekibinde yer alan bir taklit ustası İsmail Baki Tuncer. 1977 doğumlu. Kariyerine 'İner misin Çıkar mısın?' yarışmasıyla başladı. Show TV'de yayınlanan "On Parmak On Marifet" isimli yarışmayı birincilikle bitirip büyük ödül olarak araba kazandı. 2002'de Yavuz Seçkin'le "Yavuz'un Minibüsü" radyo programını yaptı. Televizyonlarda komedi programlarında yer aldı. En son Kanaltürk'te "Medyatip" isimli mizah programında görüldü. İlker Yasin'in taklidi İlker Tahsin tiplemesiyle çok sevildi. Nihat Doğan, Aziz Yıldırım, Çelik, en iyi yaptığı taklitlerden.

Bilgi

Başlık
Yolu yarışmalardan geçen ünlüler
Kaynak
samanyoluhaber.com
Kategori
kultursanat
Tarih
2011-04-02 14:31:27
Sosyal Medya