Zenginler de ağlar

Kaynak: aksam.com.tr Kategori: kultursanat

x-ist, Ali Elmacı’nın 'Miras Babadan Oğula Geçer' başlıklı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor

Ali Elmacı, toplumu kişisel portreler üzerinden incelediği “Miras Babadan Oğula Geçer” başlıklı ilk sergisinde, oluşturduğu karakterlerin içsel dünyalarını tuvale çırılçıplak sererken, izleyiciyi de kendi inanç kaynaklarını sorgulamaya itiyor.

Elmacı’nın sergide yer alan ilk serisi olan “Zenginler de Ağlar”, günümüzün en büyük güven sembolü olan 'zenginlik' üzerinden bizzat yaşamın içerisindeki yapay güven kaynaklarını inceliyor.

Sanatçının sergide yer alan bir diğer serisi olan “Miras Babadan Oğula Geçer” ise, çocuklukla başlayan öğretiler ve gözlemlerle belirlenen bir dizi “sahip olunması gereken” maddi ve manevi olgunun, yetişkinlikle beraber hayatta tezahür etmesini konu alıyor. Çocuğun bir önceki neslin arayışlarına ayna tuttuğu bir dünyada “miras” ölümün değil doğumun bir getirisi olarak işleniyor. Algılar üzerinden yaratılan yapay gerçeklikte kişi, kendisi ve çevresi için oluşturduğu imaja bilinçsiz bir sadakatle bağlı kalıyor. “Sana İnandım, Sana Güvendim” sanatçının final cümlesi niteliğini taşıyor.

“Miras Babadan Oğula Geçer” 17 Mayıs – 18 Haziran, 2011 tarihleri arasında x-ist’te görülebilir.

Bilgi

Başlık
Zenginler de ağlar
Kaynak
aksam.com.tr
Kategori
kultursanat
Tarih
2011-05-11 14:23:36
Sosyal Medya